У центрі Вінниці пошкодили архітектурну пам’ятку місцевого значення

Вінниця відноситься до історичних міст України. Багато об’єктів культурної спадщини, які підпадають під Закон України «Про охорону культурно-історичної спадщини», знаходяться саме у центрі міста. До таких відносяться і вінницькі катакомби, яким більше сотні років. Тому, місцева депутатка Ганна Давиденко подала заяву в поліцію щодо можливого руйнування пам’ятки архітектури під час проведення будівельних робіт за адресою Монастирська, 24. Деталі дізнавалась кореспондентка Vlasno.info. Об этом сообщает attack-ua.info со ссылкой на СМИ.


Нагадаємо, у червні 2019 року земельну ділянку за адресою вулиця Монастирська, 24 площею 0,0328 га передали у приватну власність для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури.


Через три тижні виконавчий комітет ВМР прийняв рішення №1869 «Про затвердження договору про забудову території», який передбачає реконструкцію 4-поверхового багатоквартирного (3 квартири) житлового будинку з нежитловими приміщеннями. Забудовники також мають влаштувати рекреаційну зону на території комунального закладу «Фізико-математична гімназія N 17 Вінницької міської ради», відремонтувати закладу чотири приміщення та виготовити технічну документацію на дві господарські споруди.


10 серпня під час проведення будівельних робіт на вказаній ділянці, а саме під залишками знесеного будинку виявили старовинні підземні ходи. Як повідомлялось, три з них майже повністю засипані, а один більш доступний. Загальна довжина, яка веде до бетонної пробки, складає близько 3,5 метра. Всі вони прямують під внутрішній двір будинку.


Архітектор та автор книжок про історію будівництва Вінниці Юрій Плясовиця підтвердив, що підземні ходи належали приміщенню, яке було зведено у 1910-1912 роках, тобто, до початку Першої світової війни. Деякі карти свідчать, що саме за адресою вулиця Монастирська, 24 знаходився вхід у підземні ходи. Мешканці сусідніх будинків також не відкидають, що під їх будівлями можуть бути катакомби.


Відтак, знахідка викликала великий суспільний резонанс. Для того, щоб з’ясувати, що саме знайшли – підвал чи історичні підземні ходи, депутатка Ганна Давиденко взяла на себе оформлення та подання заяви про злочин за статтею 298 ККУ (руйнація культурно-історичної спадщини).


pidzemni-hodu-vinn-2


– Порушивши кримінальне провадження, у поліції підтвердили те, що є ознаки кримінального правопорушення. Оскільки знесена будівля знаходилась впритул до фізико-математичної гімназії №17, є підстави вважати, що підземелля могло належати і вже визнаній історичній пам’ятці. Але, для того, щоб це підтвердити, потрібно було б провести відповідні дослідження. В будь-якому разі ця знахідка має бути збережена, як пам’ятка культури, архітектури та історії місцевого значення. Навіть якщо це підвал, його потрібно зберегти, щоб показати, як жили вінничани у кінці 19 століття, – зазначила Ганна Давиденко.


За її словами, згідно із законом «Про охорону культурно-історичної спадщини», саме місцеві органи влади відповідають за збереження пам’яток історії та культури. Відтак, виникає питання, чому міська влада не зобовязала забудовника провести експертизу території.


– Ще у 1947 році було рішення міської ради про дослідження Вінниці на предмет підземних ходів, підземних приміщень, катакомб, не важливо, як це називається. Мала бути давно затверджена програма по їх дослідженню та збереженню. Але її досі немає. Вінницькі підземелля – це унікальна річ, яка може не просто приносити бюджету кошти, а зробити Вінницю ще більш відомою. Фонтан збудувати можуть всі, де є водойма, а от катакомби, яким по кількасот років є не скрізь. І це потрібно використовувати. Але місцева влада не зацікавлена, щоб оформити ці підземні ходи належним чином юридично. Бо, як ви розумієте, це утруднить будівництво торгівельних центрів в самісінькому центрі міста. Тому й місцева влада переконує нас, що катакомб у Вінниці немає, бо юридично їх немає, – розповіла депутатка.


Саме тому коаліцією громадських організацій, було прийнято рішення про написання заяви у поліцію за фактом пошкодження пам’яток історії та культури, кримінальну відповідальність за яку передбачає ст. 289 ККУ.


– Питання катакомб піднімалось неодноразово, проте кожного разу місцеві чиновники висувають версію, що виявлені підземні ходи – це льох, підвал, погріб. Все, що завгодно, але не катакомби. Можливо, міську раду потрібно змусити через суд оформити документально культурно-історичну спадщину міста. Поки хоч щось ще залишилось з підземель, – зазначила Ганна Давиденко.


Читайте також:У Вінниці зведуть новий торговельно-офісний центр.


Хочете отримувати головні новини у месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram.Фото зі сторінки Ганни Давиденко у Facebook та vn.presspoint.in.ua


Джерело статті: “http://vlasno.info/politika/vlada/mistseva/item/31388-u-tsentri-vinnytsi-poshkodyly-arkhitek”

ТОП новости

Вход

Меню пользователя